• už aj my kompostujeme

     • Deň Zelenej školy

     • Aj tento rok na našej školy pripravili koordinátorky Zelenej školy Deň ako sa patrí...

      "FOTO VIDEO HUNT "

      Podľa zadania žiaci v budove a v areáli školy získavali fotky a videá. Všetky úlohy boli prepojené s témou odpad - napr. mali nájsť a odfotiť ekologicky zabalené jedlo, zamestnanca čo bežne nakupuje oblečenie v secondhande, či konkrétny príklad znovupoužitia plastových kelímkov. Kreatívni žiaci si vyskúšali vyrobiť maskota svojho tímu len s použitím odpadu. Zapojili sme žiakov prvých ročníkov s ich koučmi, ale aj ostatných žiakov a všetkých zamestnancov - pri vstupe do školy mohli napísať svoju skúsenosť AKO pomáhaš planéte TY?
      A na záver dňa sme spolu odvážili odpad za posledný mesiac. Samozrejme bola aj spätná väzba a odkazy si možete prečítať sami.

      kolégium 

       

     • Zmena je Možná

     • Zelená škola zorganizovala vzdelávací ekologický kurz „Zmena je Možná“,

      v dedinke Záježová – je to vzdelávacie centrum zriadené z gazdovskej usadlosti v modernom ekologickom štýle. Tamojšia príroda ma očarila, čo podporilo aj hlavnú myšlienku kurzu. Rovnako šťastnú ruku mali aj pri výbere hostí.

      Juraj Rizman a Michal Wiezek majú iný, nekonvenčný a aj nekomerčný pohľad na svet. Ich prednášky, ako aj príspevky a diskusie s ostatnými účastníkmi ma vtiahli do ich problémov. Na druhej strane sa aj oni zaujímali o našu tému

      v tomto certifikačnom období – ODPAD – JEHO separácia, recyklácia, minimalizácia ... Pri motivačných aktivitách som sa však vrátila aj do detských čias, čo bolo celkom úsmevné, no určite okrem zábavy som získala aj s Klaudiou nové info. Už len fakt, že naše cestovanie bolo veľmi zábavné – vďaka pánu šoférovi – RegioJet, minibus, ktorý sa nad nami zľutoval a zobral nás do Zvolena. Či stretnutie s mladou ekologistkou z Česka Lydu Kozlovou, a jej prezentácia „Má cesta pro budoucnost“, Jurajom Rizmanom a jeho Kampaňová komunikácia, teda jeho rady ako viesť kampaň. Zaujala ma rada č. V: komunikujte príbehy skutočných ľudí, či rada č. VIII: neviete, ako ďalej? Zorganizujte event! Nezaostal ani europoslanec Michal Wiezek a jeho prezentácia o tom, kde v Európe nájdeme pralesy a nenarušenú komplexitu. Mimochodom viete, že takéto pralesy má aj Slovensko?

      Zaujímavé boli jeho zážitky s Erikom Balážom, keď chodia spolu po našich horách, či ich stretnutia s mackom hnedým. Večer nás prišiel pozdraviť aj Juraj Hipš, jeden zo zakladateľov vzdelávacieho centra. Mali sme naozaj bohatý program, cez poznávacie a zážitkové aktivity vonku v prírode, aj vzdelávaciu miestnosť sme plnohodnotne využili, alebo veľmi príjemne sme posedeli v rozprávkovej čajovni...

      Majka Malíková

      KLIK

     • pripravujeme EAP

     • bezodpadový Mikuláš

     • Zero waste znamená bez odpadu, v súťaži teda radi privítame hlavne také vaše výtvory, pri ktorých použijete či už prírodné materiály, ktoré nájdete na prechádzke lesom, alebo použijete komponenty, ktorým dáte druhú šancu a nebudú musieť putovať na smetisko. Fantázii sa medze nekladú...
      Svoje výtvory - foto -  posielali  cez Edupage.
      Súťaž vyhrali tí, ktorí ziskali v online hlasovaní od nás najviac hlasov. Hlasovanie prebehlo ešte v daný deň.
      ďakujeme všetkým, ktorí boli tvoriví ale aj všetkým, ktorí hlasovali 

      A&J✨

     • neODPADNI z ODPADU

     • V piatok, 4. 11. 2022, som už pri vstupe do školy zaregistrovala, že sa niečo deje. Na chodbe boli odpadové nádoby. V triedach zas chýbali. Cez edu správu som sa dozvedela, že naša škola pokračuje v zaujímavom programe. V rámci programu Zelená škola sme zisťovali objem odpadu, ktorý vyprodukujeme za 1 deň. Celý deň sme teda odpady zhromažďovali a separovali na jednom mieste . A aby sme sa dozvedeli, čo ešte nevieme naši rovesníci sa zahrali na učiteľov, vypočuli sme si od nich zaujímavú prednášku o odpadových vodách, triedení odpadu a kopec zaujímavosti. QR kód nás nasmeroval na test enviro inteligencie. Všetok vyzbieraný
      odpad sme na záver dôkladne odvážili. Výsledok všetkých prekvapil. Nemilo. Mali by sme sa viac zamýšľať nad tým čo odhadzujeme. Kopec vecí sa dá napr. recyklovať.
      A kopec vecí do koša vôbec nepatrí. Keď najbližšie pôjdete vyhodiť niečo do koša skúste sa zamyslieť, či to tam skutočné patrí. Dostali sme tip na víkend, do zaváraninového sklíčka mám zbierať odpad, ktorý vyprodukujem za dva dni, čo myslíte- bude mi stačiť tento "kôš"..
      Marianna Malíková I.BD

      kto neODPADOL z ODPADU

      fotoalbum

     • zero waste halloween - dyňovník...

     • rozhodli sme sa vytvoriť jesenné dekorácie s využitím "nepotrebných "vecí a tak meniť odpad na poklad ...

      2. 11. 2022 

      kto? my všetci 

      fotoalbum 

      hallowen/dyňovník

     • ako separuješ Ty?

     • My už vieme.

      Pri spoločnom stretnutí žiakov a našich učiteľov, sme sa rozprávali o jednom z najväčších problémov našej planéty. Dozvedeli sme sa ako triediť a využiť odpad a hlavne ako ho tvoriť čo najmenej. Vyskúšame dať odpadu druhú šancu ...

      Vieme, že úplne tvoriť odpad sa nám nepodarí, ale môžeme sa o to spoločne pokúsiť.

      držme si palce...

      Dadka a Tánička I. BD

      fotoalbum 

     • ... a znovu na začiatku

     • a pokračujeme ďalej...

      V tomto školskom roku sme začali nové certifikačné obdobie na tému ODPAD. certifikačné obdobie je  2022-2024.
      Ako postupujeme a čo nás čaká - to už predsa vieme a tak poďme všetci spolu na to...

      tentoraz naša ZELENÁ CESTA JE ZERO-WASTE CESTA

      hovorí Ti niečo zero-waste kuchyňa? 

      priprav si s nami banánový chlebík ... to len tak pre začiatok :)

      zero-waste kuchyňa

     • naša cesta ZELENEJ ŠKOLY

    • Zelená škola

     • zelený workshop

     • V stredu 2. 3. 2022 prebehol v priestoroch Bufetu SEN pilotný workshop na tému foodwaste a udržateľnej gastronómii. Workshopu sa zúčastnili vybraní žiaci prvého ročníka z odboru Obchodný pracovník. Od vedúceho workshopu sa žiaci dozvedeli o rozdieloch medzi recykláciou, upcykláciou, downcykláciou, o ich výhodách a nevýhodách, o tom, aká dôležitá je lokálnosť dodávateľov a mnoho iných zaujímavých faktov. V rámci workshopu mali žiaci možnosť vytvoriť použiteľný výrobok z kávového gruntu. V apríli tohto roku bude workshop realizovaný v priebehu troch dní, aby sa o udržateľnej gastronómii dozvedelo čo najviac našich študentov. 

      N. Šušovicová MOV bufet SEN
      fotoalbum

     • Farma nie je len práca - ale láska na celý život

     • 11. novembra 2021-sa na našej škole, v EcoOffice uskutočnilo stretnutie s pani Radoslavou Šťastnou - majiteľkou Farmy Palomíno.
      Zaujímavou prezentáciou aj vtipnými príbehmi sme sa dozvedeli o každodennom živote na farme. Ako sa plnia sny malého dievčatka o ranči. Ako sa tieto sny stali postupne láskou na celý život, ale aj o náročnej práci, ktorá nemá svoj pevný pracovný čas. Farma Palomíno sa špecializuje na chov oviec s produkciou mlieka a výrába výrobky z ovčieho mlieka. Ako sa mlieko spracúva, či ako sa vyrába bryndza, ako sa nakladá syr s rôznymi príchuťami, ale aj aké zvieratká žijú okrem oviec na tejto farme, o tom všetkom sme mali možnosť diskutovať s pani Radoslavou. Určite Farmu Palomíno navštívime. Veď kto by nechcel vidieť splnený sen priamo na vlastné oči. 
      ďakujeme ...

      fotoalbum 

    • pracujeme

    •  

                          

     klik na foto     

               

    • informujeme

    •    

     • Global Action Days 2021

     • V stredu 7.4.2021 sa  koordinátorky našej Zelenej školy  zúčastnili medzinárodného webinára v rámci Global Action Days 2021. Webinára sa zúčastnilo cez 400 eko nadšencov z radov učiteľov a študentov z celého sveta, preto prebiehal celý v anglickom jazyku. Cieľom webinára bolo odprezentovať tohtoročnú výzvu „My Actions Matter“ – Na mojich skutkoch záleží. Dozvedeli sme sa o konkrétne informácie o samotnej výzve, ale aj o aplikácii TreasureEarth, cez ktorú tohtoročná výzva bude celých 21 dní prebiehať. 

      Čakajú nás tri okruhy úloh:

      -          Ochrana globálnej biodiverzity

      -          Znižovanie znečistenia životného prostredia

      -          Posilňovanie klimatických opatrení

      fotoalbum

       

     • #MyActionsMatter2021

     • Dnes, presne na Deň Zeme, začíname svoju 21 dní trvajúcu cestu smerujúcu k zlepšeniu životného prostredia cez zmeny v našom myslení a správaní.

      Celosvetová kampaň Global Action Days 2021 nám prostredníctvom aplikácie Treasure Earth  ukáže, ako maličké pozitívne činy, ktoré ktokoľvek z nás podnikne,  môžu mať obrovský vplyv na blahobyt našej Zeme, a teda aj nás.
      22.4.2021 (Deň 1.): Krása prírody

     • #MyActionsMatter2021

     •