• Erasmus+ 2023

• ... HOLA SEVILLA

V mesiaci január v dňoch 9.1. až 31.1. 2023 sa naši žiaci v rámci projektu Erasmus+ zúčastnili odbornej praxe v španielskom meste Sevilla. Realizácia projektu umožnila 12 žiakom odborov: pracovník marketingu – 7 žiakov, čašník  servírka – 4 žiaci a kuchár – 1 žiak, získať a rozvíjať počas troch týždňov odborné kompetencie. Žiaci pôsobili v týchto firmách:
          Hotel Ibis - Accorinvest Spain S.A.
          Hotel ibis Budget
          Carrefour Express
          Supermercado Suma
          Cakes & Go S.L.
          Plato Plató - Gastromium Creaciones S.L.
          Účastníci odbornej praxe nadobudli nové informácie a skúsenosti v príslušných odboroch, rozvíjali teoretické a praktické zručnosti a tak zvýšili svoje odborné kompetencie v praxi. Pobyt v zahraničnej firme im umožnil zdokonaliť sa v anglickom jazyku, osvojiť si
          odbornú terminológiu v cudzom jazyku. Odborná prax v zahraničí zároveň prispela k  osobnostnému rozvoju žiakov, umožnila
          im adaptovať sa na nové spoločenské a pracovné prostredie a tak zvýšiť ich flexibilitu a možnosť uplatniť sa na trhu práce.
          Po ukončení stáže účastníci obdržali certifikát o absolvovaní stáže. Vo voľnom čase žiaci mali možnosť spoznávať kultúru a architektúru Španielska a Sevilly, získať nové poznatky z oblasti umenia, náboženstva a športu. V rámci projektu žiaci absolvovali prehliadku býčej arény Plaza de toros La Real Maestranza, zúčastnili sa jednodňového výletu na Gibraltár a jednodňového výletu v meste Cadiz. Partnerská agentúra v Seville im zároveň umožnila zúčastniť sa kurzu španielskeho jazyka.

Ing. M. Baranová, Ing. PhDr. MVDr. Ivan Hricko, MBA, LL.M.

Job shadowing a odborné kurzy (Madeira)

Vrámci výzvy 2022 sme využili možnosť realizovať nielen krátkodobú vzdelávaciu mobilitu určenú len pre žiakov v OVP (Španielsko – Sevilla, Portugalsko - Montijo), ale aj pracovné stáže určené pre zamestnancov – Job shadowing (Pozorovanie pri práci) a Kurzy a odborná príprava.
          Tieto pracovné stáže sa uskutočnili od 11. 4. – 15. 4. 2023 na ostrove Madeira (Portugalsko). Zúčastnili sa na nich pani riaditeľka PaedDr. Andrea Klačeková, Mgr. art. Nikola Šušovicová, Bc. Blanka Kormošová, Mgr. Mária Petrušová, pani Emília Tomaščiková a Ing. Zuzana Sarnecká.
          Pozorovanie pri práci - Job shadowing (Madeira) – určené pre zamestnancov
          Účastníci sa naučili veľa nového, čo sa týka vedomostí, znalostí, spoznali systém vzdelávania a odbornej prípravy stredoškolskej mládeže v zahraničí, konkrétne v portugalskej Madeire. Okrem toho sa obohatili o množstvo informácií a skúseností z priamej hospitačnej činnosti ako i z množstva diskusií týkajúcich sa stredoškolskej edukácie.Kurzy a odborná príprava (Madeira) – určené pre zamestnancov
          Účastníci sa naučili veľmi veľa nového, čo sa týka vedomostí, znalostí, zručností na danom kurze. Naučili sa pripravovať rôzne druhy jedál, špecialít danej krajiny, rozoznávať rôzne druhy vína, miešané nápoje a pod.
          Zvyšné dni boli venované spoznávaniu kultúrnych a historických pamiatok ostrovu Madeira.

Zuzana  Sarnecká