Na Slovensku ročne vyhodíme asi 860 000 ton potravinového odpadu, čo predstavuje asi 163 kg na obyvateľa. Vďaka projektu „Be a leftover lover!“ a nášmu Nórskemu partnerovi – Vyššej strednej škole za polárnym kruhom máme pár ďalších nápadov čo s tým.
V dňoch 8. 11 až 12. 11. sa niekoľko pedagógov našej školy ocitlo v meste Mo I Rana v Nórsku. Krátky výlet na najsevernejší sever v rámci projektu absolvovali, aby neskôr odovzdali nové poznatky svojim žiakom.
Naša škola sa dlhodobo snaží zlepšovať a vzdelávať v otázkach redukcie odpadu a tentokrát sme sa pozreli na to, ako sa dajú využiť časti potravín, ktoré normálne pokladáme za odpad. Workshop na túto tému pre nás pripravili naši Nórsky kolegovia, od ktorých sa (nie len) v tejto téme máme určite čo učiť.
Dozvedeli sme sa, že zo šupiek zo zeleniny, ktoré bežne odhadzujeme do koša vieme pripraviť domáci zeleninový bujón a dochutiť ním napríklad aj krevetovú polievku, ktorú nám pripravili žiaci na odbornom výcviku kuchárov v Nórsku. Tiež sme boli svedkami premeny šupky z pomaranča na sladké potešenie kandizovaním. Ako slanú pochutinu sme mali čipsy z rybej kože. Čože? Áno!
Zákulisie kuchyne a príprav týchto zvyškových dobrôt bolo zároveň celý čas vysielané naživo a tak mohli byť prítomní aj žiaci a pedagógovia našej školy, hoc boli 2 800 km ďaleko.
Žiaci našej školy mali možnosť si online pohovoriť o zvykoch, podmienkach a aj gastronómii so svojimi Nórskymi kolegami prostredníctvom online stretnutia. V diskusii boli najviac prítomné témy týkajúce osláv, vzájomne si popísali spôsob slávenia ukončenia štúdia, obľúbené jedlá, tradičné jedlá ale aj prístup učiteľov. Stretnutie žiakov SOŠ gastronómie a služieb a žiakov Vyššej strednej školy za polárnym kruhom búralo bariéry a to nie len čo sa týka diaľky ale aj jazyka, keďže celé stretnutie prebiehalo v angličtine. Aj táto skúsenosť je náš príspevok do spoločného úsilia k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.
Nikola Šušovicová
fotoalbum Be A Leftover Lover / Norway.